Kiedy jeszcze kilkadziesiąt lat temu zaczęto częściej wspominać o istnieniu narkomanii wiele osób twierdziło, że jest to zjawisko marginalne i takim pozostanie. Jednak czas pokazał, że narkomania dziś jest dość powszechna – zbyt powszechna, szczególnie wśród młodzieży. Wynika to między innymi w predyspozycji młodych do próbowania nowych rzeczy czy chęci bycia „fajnym” w swoim środowisku.
Jednym z powodów może być także zwykła nieświadomość ewentualnego zagrożenia, wypływającego z działania poszczególnych substancji. O tym raczej się zbytnio nie mówi, a osoby rozprowadzające swój „towar” nie wspominają o niebezpieczeństwie – mówią tylko o świetnych właściwościach, które sprawią, że samopoczucie będzie dużo lepsze.
Mimo że każda substancja działa nieco inaczej, można wskazać ich ogólny wpływ na organizm człowieka. Najbardziej narażone na uszkodzenia czy choroby są mózg, układ krążenia, jama ustna, a także oczywiście psychika.
Mózg
Narkotyki bierze się przede wszystkim po to, aby uzyskać konkretny efekt – dla niektórych powinna to być łatwość uczenia, dla innych predyspozycje do bycia „fajnym”. Jak wiadomo, za zachowanie i postrzeganie rzeczywistości odpowiada mózg, dlatego też większość narkotyków wpływa przede wszystkim na działanie tego organu.
Uzależniony, któremu zwiększa się tolerancja na daną substancję, przyjmuje coraz większe jej ilości, co jeszcze bardziej wpływa na funkcjonowanie mózgu. W niektórych przypadkach zaistniałe zmiany mogą być nieodwracalne.
Jama ustna
Większość narkotyków ma również negatywny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Po pewnym czasie zażywania tych substancji mogą powstać poważne zmiany próchnicze. Jest to spowodowane objawami przyjęcia konkretnych substancji – nieprawidłowe funkcjonowanie ślinianek, suchość w ustach czy zaciskanie szczęki. Niektóre narkotyki powodują także szybszą erozję szkliwa.
Układ krążenia
Oprócz nieprawidłowości ze strony mózgu czy funkcjonowania elementów jamy ustnej narkotyki powodują również uszkodzenia układu krążenia oraz nerwowego. W rezultacie zwiększają ryzyko nieprawidłowości w pracy serca – np. podwyższenie ciśnienia krwi. Istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału mięśnia sercowego czy wylewu krwi do mózgu.
Inne
Powyższe objawy to tylko niektóre z tych, które mogą być spowodowane przez nadużywanie narkotyków. Oprócz tego występować mogą również inne choroby, takie jak chociażby schorzenia trzustki, wątroby, jelit czy nawet szpiku kostnego. Do tego należy także wspomnieć o tym, że każdy narkotyk ma jakąś toksyczność, co sprawia, że w zależności od stosowanych dawek może wpływać także na konkretne organy czy pracę innych układów.
Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie określić negatywny wpływ narkotyków na organizm człowieka. Wszystko zależne jest od konkretnej substancji, jak również jej dawki. Jedno jest pewne – przewaga niebezpiecznych objawów zażycia jest tak duża, że nie warto nawet próbować żadnych narkotyków, aby nie narażać się na żadne niekorzystne objawy, a także ewentualne uzależnienie.
Narkomani doświadczają destrukcyjnego wpływu substancji odurzających na cały organizm. Narkotyki prowadzą do chorób psychicznych, m.in. do depresji, urojeń, stanów lękowych oraz myśli samobójczych. Osłabiają również pamięć, koncentrację i koordynację ruchową.